Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.10.2022 21:45 - Troy - is it truth? (Истина ли е Илиада?)
Автор: notfun Категория: Тя и той   
Прочетен: 1526 Коментари: 6 Гласове:
3

Последна промяна: 12.10.2022 22:11

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 

  image

Защо събарям „Троя”?

Защо наистина? Има ли логика? Та Бога ми, аз съм откърмен с това произведение. Много малък, преди училище се научих да чета и това ми беше първата книжка. Чел съм я в преразказа на Кун, в оригиналите на Омир… Дори съм се пробвал на латински….
Не че ми е омръзнала и няма никога вече да я ползвам, не…
Тогава… може би просто мразя гърците? Дали? Това би било самоомраза някаква. Аз, както и много други морски чада, имам достатъчно гръцка кръв при нужда и да се самообявя за грък. Не, не е това.

Истината е, че колкото повече чета, по – лошо става. Повече затъвам в очевидната измама и се дразня .И вече просто не мога да търпя.
И тъкмо защото съм обичал тази книга , защото отлично я познавам, гибелта й ще е толкова по – тежка. Ще я отнеса като Аякс Теламонид агресивна баба с ръжен. Ще я разкъсам като перушинесто пиле в зъбите на ДЗВЕР…
Съжалявам, аз бях до тук. Повече не мога да продължавам. Не те обичам вече.
Не, няма друга. Няма и да има.
Просто… ти не си тази ,за която те мислех!
Сбогом!

Развенчаната легенда

През 90-те години се популяризира една теория за Илиада. Литературни анализатори казаха, че творчеството е било напластявано. Как? Ами, твърдяха те, Омир е ползвал по – старо произведение. То е разказвало как войски, под предводителството на Ахил са обсаждали Троя и Ахил е загинал в битка с троянския герой – Хектор.
Теорията бе осмяна, но ме накара да се замисля. Няма ли логика

Патрокъл е никому неизвестен герой, живеещ в палатката на Ахил. Няма никакъв свестен подвиг, сервитьор е и оправя леглото.  И изведнъж се тупва пред всички, като негов двойник, унищожава герои, като Сарпедон, зевсов син, който самият Аякс не е успял да повали… В сватбените доспехи на Ахил, божествени и правени лично за него? И умира. Лично от ръката на Хектор.
Логично е поетът да е измислил сериал, „спасил” Ахил, добавяйки 16-та песен, патроклия, после и без това разгневения Ахил,буквално решава войната… Пък и как сам да измисли всичко и да го предаде?  А по – късно други автори добавят и падането на Троя и други художествени измислици. В Илиада Троя не пада, но всички приемаме Илиада все едно че Троя е паднала….
Интересна теза. Обаче отмря. Но не се свърши тук.

Стъпалата към ада

Кога е датирана Троя? Това ли ще да е първия въпрос? Ще се учудите на дати, дори от елински автори, камо ли от днешни. Евфор определя 1135 пр.х. , Сосибий – 1172, Ератостен 1184, Тимей 1193, Парийската стела – 1208, Дикеарх 1212, Херодот – 1250, и прочие. Съвременните учени приемат 13 в.пр.хр. най – често за „дата”.
Къде е Троя? Голям гръм ни удари и с отварянето на шлимановата забележителност. Само бърз поглед ми показа, че въпросната „Троя” не е адекватно разположена на омировия разказ, че чешмичката покрай нея изобщо няма нищо общо с „буйния Скамандър”, в който Ахил гони, настига и дави приамовите синове. Че ако ще да има планина Ида, тя се пада … от грешната страна на града? Споделих това с колеги в Интернет. Тогава го взеха на присмех.
Макар и мен колегите да не ме вземаха насерозно, явно имаше и други и правителството на Турция взе насериозно заплахата и плати на голяма агенция, която проучи „Троя” и заключи, че няма как Троя да не е била там, само реката попресъхнала.  Е ние верваме, как иначе?
Както виждате обаче, на основните два въпроса: къде е и кога е – няма свестен отговор.
Хубаво де… Вие чули ли сте някой грък да се е наричал Омир?  Не сте. Ὅμηρος (Омирос) на гръцки означава заложник. Не всеки човек иска да кръсти детето си така. Как ви звучи това име за известен поет? На мен по – скоро ми прилича на название на човек, от който са получили, преписали или заменили нещо.
Пизистрат от Атина в средата на 6 в.пр.н.е. поръчва на Ономакрит произведения. Последният написва за пръв път на гръцки Илиадата  и орфеевите химни,вторите  недостигнали до нас. За Илиада дотогава казват, че се е предавала устно.

Ясните улики на голямата кражба

Вие виждали ли сте някога гърците да използват колесници? За бой?
Не, не сте.  Гърците ползват колесници за залагания и състезания, за рисунките и за легендарните „си” герои.
Гърците нямат, и никога не са имали военни колесници .Освен в „Илиада”. Там всеки има такава. Но в освободителната битка при Маратон гърците са били сметнати за луди от врага, поради факта ,че нямали нито конници, нито даже стрелци. Близо 10 века след „Илиада”?
А известно ли ви е ,че гърците величаят Дарий като първият човек, успял да пригоди кораби за пренос на конница и колесници? Как тогава гърците са пренесли колесниците..

и конете?
А  известно ли ви е, че първата морска битка гърците(по Тукидид, „Пелопонеската война”) си датират някъде около 6 в.пр.н.е. и оттогава си датират и бойните кораби?
През 480 г.пр.н.е. опит на Лоетихид и Ксантип да докарат военен флот при Микале е посрещнат остро, защото е считан за откачен и опасен поход. Микале е в Мала Азия, там е и Троя. Причината, че само години преди това голям персийски флот загива от буря на гръцкото крайбрежие – корабите им не могат даже тогава да прекосяват морето без огромен риск.

Известно ли ви е, че гръцките кораби от по – старо време са черупчести, без палуба? Ако не можете да ги видите в музей, вижте аргонавтите .Бойци и гребци едновременно. Как такъв кораб пренася армия за да обсади град, носи обсадни съоръжения и провизии  и защо троянците не са ги нападнали на няколко километра от града си, по крайбрежието? За тях това би било лека разходка. А гръцките воини най – малкото са гребали хиляди километри.

Забелязали ли сте, че в Илиада силен съюзник на Троя са Дарданците? Обаче те идват като съюзници. Къде е абсурда? Посочената Омирова Троя е на Дарданелите, значи във владенията на дарданците. Съвременните учени решават абсурда, като твърдят, че Троя била на морето, а дарданите – в планината, горяни. Обаче не се сетиха да обяснят корабите на Анхиз и колесниците на Еней с парашути ли са ги спускали от планината тогава…
Тукидид, един доста вманиачен в Илиада, но относително достоверен автор твърди  ,че тя се е случила, но оспорва броя на корабите и държавите, участвали в нея, твърди че даже в неговото време е крайно невъзможно да се събере такъв боеспособен флот.

В Илиада се описват подрбно тракийски съюзници на Троя .Например във втора песен, 837, пише за Азий: „Азий Хиртаков, докаран от едри коне златожълти чак от далечна Арисба и чак от реката Селеент.”. Но за същата река Страбон в География, 8.3.5 пише: „Между Хелонатас и Килене се влива реката Пеней. Също така и реката Селеент, която е спомената от поета(Омир) и изтича от Фолое.” Това е откровено навътре в същинска Гърция. Има и доста други съмнителни пасажи. Ако там са живели траките: Къде тогава са живели гърците?

Имате ли идея, как е възможно седем века Илиада, сама по себе си огромна – 24 песни, 300 съвременни страници дребен шрифт, без да добавяме към нея Одисея – да е предавана от уста на уста? Как? Наизуст? Това не може да го направи само Омир. Иска се поне голяма школа по изучаването й. Иначе как ще е оцеляла от Омир до написването й от Ономакрит?
И в крайна сметка, защо гърците нямат друго произведение, исторически преразказващо Троя, а имат само едно…
Обаче пък изпадащо в крайни подробности, и то след хилядолетие? Не е ли странно? Или е по – странен фактът, че въпреки подробностите, им се налага да фантазират за мястото на Троя, датата на Троя и собствените си герои, и то във време, когато на мястото на Троя в описаните години  е имало големи държави и са описали чудесно всякакви събития.

А в „Исторически новели” таткото на историята – Херодот, твърди , че Елена завършила живота си в Египет, при някой си фараон Протей, който я грабнал от
Александър – Парис и гърците вече не я видели!
Предстои да изясним тази загадка.
Бутахме Илиада оттук и оттам. Клати се ужасно силно, но не пада.
Наистина ли? Да видим.
Вдигайте знамената и тръбите да свирят! Щурм през
Скейската порта!

Политическо положение в района и времето на „Троя”
/продължава, там..

https://sites.google.com/site/runiistorianew/troy---is-it-truth-istina-li-e-iliada


Кадеш – зона на конфликта

image

Кадеш е в днешна западна Сирия. Ограден от планини, в близост до морето, , той топографски отговаря на Троя от географското й описание далеч п о-добре от Шлимановата илюзия. Река Оронт е в непосредствена близост, голяма, пълноводна и проходима.
И е ясно доказателство за това, колко хиляди километра в поход са били готови да преминат траките, дори в онези години, дори и за война, която не е била тяхна?
Кадеш постоянно се върти между хетите ,Митани и Египет. Кадеш е обект на завоюване от Тутмос III. После, при отстъпника Ехнатон градът, и други територии , се отмятат. По времето на Сети I, Бащата на Рамзес, империята прави най – голямото си и трайно завоевание на север, включващо и Кадеш. При Рамзес обаче Кадеш се отмята и става повод за война.

Битката при Кадеш

Годината е 1274 пр.н.е. Подобно на гърците, които преплували морето, египтяните изходили пустинята. Марш от над 1500 км., повечето сред пустиня ,в колона на четири дивизии(отряда) египтяните приближавали Кадеш. Първият отряд, Амун, форсирал река Оронт и направил лагер. Приближавал вторият отряд, Ра, а назад били отрядите Птах и Сет.
Хетите съзрели възможността си. Със съгледвачи излъгали Рамзес ,че армията е далеч и когато той се разположил свободно, група от около 2500 колесничари връхлетели колоните на движещата се „Ра”. От лагера не могли да им помогнат, „ Ра” била пръсната като дивизия, но за късмет повечето египетски колесници – леки, бързоходни и стрелкови, оцелели пред тежките хето – митанийско - тракийски ударни.
После колесниците нанесли удар по лагера на „Амун” и почти нахлули вътре.
А какво говореше Илиадата? Гърците, идвайки от дълъг поход трудно и с много жертви (първият герой пада жертва)форсират брега и правят лагер…
Който лагер е обсаден от троянците и последните насмалко не го превземат.

В тежките условия според египетската традиция блести Рамзес, който пише по надписите, че се хвърлял от колесницата в челните редици на боя и сам предизвиквал враговете и водил своите в атака. Дори му ги нямало кочияша и щитоносеца. Същи Ахил.  виквал враговете и водил своите в атака. Дори му ги нямало кочияша и щитоносеца. Същи Ахил. И между другото няма съмнение ,че е бил войнолюбец. Но за египетската традиция само благодарение на него египтяните успяват да се организират, да дадат отпор и да направят излази от лагера.
Хетите губят устрем, стават и няколко тежки катастрофи, запречващи движението. Решаващ обрат става обаче ,когато в битката се включват идващите съюзници от Амуру, и се връщат считаните за изгубени пръснати египетски колесници. imageУдарени от няколко страни, неподкрепени от пехота и стрелци в достатъчен брой, колесниците на хетите бягат. Налага им се обаче да бягат през река Оронт и много от тях се издавят .В Илиада - Ахил и Аякс решително идват на помощ на загиващите гърци, и Ахил отблъсква нападателите от стана и ги дави в реката.
Води се една тотално различна за страните битка.
С обездвижени, непълни по брой, но пък от всякакъв вид сили Рамзес опитва да се избави от хетския натиск, докато хетите почти не успяват да вкарат пехота в боя.
Ето ги и колесниците от Троя. Това е най – великата колеснична битка в историята, само пехота и колесници. Според сведенията – между 5- и 7000 колесници са се сражавали. И тракийските, и хетските ударни, и митанийските с шипове на колелата,  и египетски стрелкови.
Това е и повратната точка, след тази битка армиите на повечето държави се отказват от колесницата и започват да развиват конницата, макар че колесници се срещат и по – късно.
Обсадата продължава… Чак на 4-тата или 5-тата година Рамзес вреемнно влиза в Кадеш. После пак го освобождава.
15 години по – късно му се предлага мирен договор с хетите, скрепен с женитбата му с хетска принцеса. Вече възрастен, той приема. Кадеш остава в хетското царство.

Троя и Хетската страна...??

следва, 2ч..




Гласувай:
3



1. notfun - https://sites.google.com/site/runiistorianew/troy---is-it-truth-istina-li-e-iliada
12.10.2022 22:14


следва...
цитирай
2. notfun - ...от 10годишна, чета Илиаада/ и Одисея..
13.10.2022 12:36
беше ми, 3 год настолна книга..
нормално,за тази възраст, имах мечта,
да я видя тази Олимп, и къде са тези...''Богове''..

но на 65 и 71, е малко тъ нарско, да се плюнчим,нали..
и да ни капят..лигите, в Ефира @@)))
цитирай
3. dobrodan - Огледай топонимите.
14.10.2022 10:54
Алашия, Угарит, Амурру :):):). Малко странно изглеждат.
Лоша работа :). Колесници, коне, стрелци с лък.
Омир е записал предание.
Дори едничка дума - Касандра - къз сандъра - показва кои са участвали в битката за Троя (дом на сеещите).
цитирай
4. fun1001 - краси, да се 'четат' Семантичните полета, не е работа,за всеки, бозаджия, с виШо..
14.10.2022 15:24
dobrodan написа:
Алашия, Угарит, Амурру :):):). Малко странно изглеждат.
Лоша работа :). Колесници, коне, стрелци с лък.
Омир е записал предание.
Дори едничка дума - Касандра - къз сандъра - показва кои са участвали в битката за Троя (дом на сеещите).

цитирай
5. fun1001 - аз се уча от теб, но започнах, ...
14.10.2022 15:27

аз се уча от теб, но започнах, преди 4 -5г..с трудовете на
тази американка, д р Крис ХАРДИ..много е талантлива, и
смела...давала съм и 2 те книги..
Тя, по този метод,тълкува, Потопа, в Месопотамия, и
последното, разселване / засяване, също/ по СВЕТА
на..сеячите,индоЕвропейци..

мисля, че след толкоз писане, ме разбираш добре..
цитирай
6. dobrodan - Сеенето е свързано с усядане.
14.10.2022 17:59
Първите сеячи, изглежда, са преди Шумер и Египет, може би от египетското старо царство.
Да, думите, свързани със селското стопанство, са предимно индоевропейски. Подходящ идентификационен признак, без да е напълно сигурен.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: notfun
Категория: Тя и той
Прочетен: 1946645
Постинги: 1437
Коментари: 8951
Гласове: 1597
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930